نمایش نتایج: از 1 به 2 از 2

موضوع: وضعیت فیلترینگ در کشورهای مختلف + نمودار

 1. #1
  معاون مدیرکل ataeefar آواتار ها
  تاریخ عضویت
  Jan 2009
  محل سکونت
  Tehran
  نوشته ها
  7,049
  تشکر
  6,805
  از ایشان 21,823 بار
  در 6,737 پست تشکر شده

  Sick وضعیت فیلترینگ در کشورهای مختلف + نمودار

  از آغاز ورود اینترنت در ایران «فیلترینگ» یکی از مباحث چالش برانگیز بوده است که گاه به نارضایتی‌های شدید کاربران انجامیده است به حدی که «فیلترینگ» را ابزار ناراضی‌سازی «نامیده‌اند»؛ اما در این میان برخی کشورهای غربی ایران را به خاطر «فیلتر کردن‌ سایت‌ها» ناقض «آزادی بشر» می‌نامند، اما، آیا «ایران» تنها کشور فیلترکننده در جهان است؟

  «با گذشت چند سال از استقرار و استفاده عمومی از اینترنت در کشور، هم‌چنان موضوع فیلترینگ به عنوان یک بحث جدی و مهم در این عرصه مطرح است و همواره می‌توان نظرهایی را در زمینه فیلترینگ، ماهیت و تأثیرات آن روی اینترنت و سایت‌های اینترنتی و یا در دیگر رسانه‌ها مشاهده کرد.»[1] فیلترینگ عموماً به دلیل حفظ چارچوب‌های سیاسی و اجتماعی و حتی اخلاقی که در بدنه سیاست‌گذاری کشورهای مختلف وجود دارد،امری ضروری و مهم به نظر می‌رسد.

  به گزارش برهان، اهمیت این موضوع تا بدان جاست که موافقان و مخالفان بسیاری را به موضع‌گیری در این باره واداشته است. نظر بسیاری از موافقان مانند «آقای ریاضی» (دبیر شورای عالی فن‌آوری اطلاعات) این است: «ما به عنوان افراد جامعه ‌اسلامی باید ‌به شدت مباحث فیلترینگ را دنبال کنیم و نگذاریم فساد اخلاقی فرهنگ بومی ‌و اسلامی ‌ما را به هم بریزد همان طور که وزارت بهداشت از شیوع ویروس آنفولانزای مرغی یا سایر بیماری‌ها جلوگیری می‌کند، فیلترینگ نیز مانند همین مسأله است و باید درهای مملکت را در مقابل ورود مسایل ضد اخلاقی و فسادآمیز در زمینه‌های مختلف ببندیم.» اما در مقابل، مخالفان داخلی هم‌نوا با مخالفان خارجی فیلترینگ را امری مخالف حقوق بشر و مقابله با آزادی بیان می‌دانند.»[2]

  از این رو بر آن شدیم تا با مقایسه برخی از کشورهایی که مجری قوانین فیلترینگ دولت متبوعه خود هستند با ایران، فواید و ضرورت فیلترینگ را از نظر علمی و به دور از هر نوع سلایق شخصی بررسی نماییم، برای نمونه به عنوان اولین کشورها به سراغ قاره آمریکا و ایالات متحده می‌رویم که از نظر کاربران اینترنتی نیز آمار قابل توجه را به خود اختصاص داده است:

  1. کشور ایالات متحده آمریکا
  جمعیت: 863 /232/ 310
  تعداد کاربران اینترنت: 231میلیون
  2. کشور کانادا
  تعداد جمعیت: 742/ 759/ 33
  تعداد کاربران اینترنت: 25076 میلیون  3. کشور کوبا
  جمعیت: 459 /477/ 11
  تعداد کاربران اینترنت: 1.45 میلیون


  همچنان که مشاهده شد، مسایل اخلاقی و مسایل سیاسی و امنیت داخلی در کشورهای یاد شده، جزو مواردی است که شامل فیلترینگ می‌شود و البته لازم به ذکر است که این قوانین و مقررات بسته به ارزش‌های بنیادین و مبنای سیاست‌های دولت‌های این کشورها با یک‌دیگر متفاوت می‌باشد. پس از بررسی این قوانین در قاره آمریکا برای کسب اطلاعات بیش‌تر به سراغ کشورهای عضو اتحادیه اروپا می‌رویم تا با قوانین فیلترینگ موجود در این اتحادیه نیز آشنا شویم. آن چه در ذیل می‌آید، چارچوب کلی این قوانین در برخی از کشورهای عضو این اتحادیه است که کاربران قابل توجه را نیز به خود اختصاص داده‌اند:

  1. اتحادیه اروپا
  جمعیت: 344/387/49
  تعداد کاربران اینترنت: 247 میلیون

  2. کشور اسپانیا
  جمعیت: 753 /548/ 40
  تعداد کاربران اینترنت: 25.24 میلیون
  3. کشور آلمان
  جمعیت: 988/ 282/ 82
  تعداد کاربران اینترنت: 61.973 میلیون

  این کشور رتبه ششم در تعداد کاربران را (در حال حاضر) به خود اختصاص داده است.


  4. کشور انگلستان
  جمعیت: 806 /284/ 61
  تعداد کاربران اینترنت: 3.209 میلیون  5. نام هدف مورد مطالعه: رژیم اشغالگر قدس
  جمعیت: 985/ 353/ 7
  تعداد کاربران اینترنت: 2.106 میلیون

  طبق آن چه گفته شد، سیاست‌های کلی فیلترینگ حاکم بر اتحادیه اروپا بیش‌تر بر محورهای سیاست بین‌الملل، سیاست داخلی، تروریست، نژادپرستی و حوزه اخلاق می‌باشد که البته به دلیل سیاست‌های داخلی هر کشور، تفاوت‌هایی با یک‌دیگر دارند. در ادامه، نوبت به کشورهای عربی و مسلمان می‌رسد. برای آشنایی با چارچوب قوانین فیلترینگ در کشورهای مسلمان، مقررات برخی از کشورهایی که از نظر کاربران اینترنت رقم قابل توجه دارند در ذیل آمده است. از جمله:

  1. کشور امارات متحده عربی
  تعداد جمعیت: 593/ 975/ 4
  تعداد کاربران اینترنت: 2.299 میلیون
  2. کشور بحرین
  جمعیت: 004/ 738
  تعداد کاربران اینترنت: 900/402  3. کشور مالزی
  جمعیت: 256 /160/ 26
  تعداد کاربران اینترنت: 16.903 میلیون  4. کشور مصر
  جمعیت: 869 /471/ 80
  تعداد کاربران اینترنت: 11.414میلیون
  (قبل از سر نگونی مبارک)
  5. کشور یمن
  (قبل از انقلاب)
  جمعیت: 361/495/23
  تعدادکاربران اینترنت: 000/370  حال که با قوانین فیلترینگ در کشورهای مختلف از جمله کشورهای مسلمان آشنا شدیم، نوبت به کشور خودمان ایران اسلامی می‌رسد. در ادامه با چارچوب مقررات و محدوده فیلترینگ در ایران آشنا می‌شویم:  بررسی حقوق و قوانین فیلترینگ در ایران:


  با بررسی‌های انجام شده بر روی قوانین فیلترینگ در کشورهای مختلف، به خصوص کشورهای اروپایی و مسلمان و نیز تطبیق و مقایسه آن با مقررات وضع شده در ایران، آن چه در ابتدای امر به نظر می‌رسد، این است که بر خلاف ادعای کشورهای غربی، امر فیلترینگ مخصوص ایران نبوده و در اکثر این کشورها این قوانین به طور جدی پیگیری می‌شود. از جهتی دیگر با بررسی آماری موارد فیلترینگ مشخص شد که موارد اخلاقی و سیاسی در الویت سیاست‌گذاری‌های این کشورها قرار دارد. بنابراین اکثر کشورها به خصوص آنانی که داعیه دموکراسی و آزادی را دارند از قوانین مربوط به فیلترینگ استفاده می‌کنند.

  -----------------------------------------------
  پی‌نوشت‌‌ها:

  کد:
  فقط کاربران عضو می توانند محتویات این قسمت را مشاهده کنند، در صورتی که عضو هستید وارد شوید و در غیر این صورت ثبت نام کنید.


  فیلترینگ در ایران و جهان

  کد:
  فقط کاربران عضو می توانند محتویات این قسمت را مشاهده کنند، در صورتی که عضو هستید وارد شوید و در غیر این صورت ثبت نام کنید.


  منبع: برهان

  منبع: عصر ایران
  کد:
  فقط کاربران عضو می توانند محتویات این قسمت را مشاهده کنند، در صورتی که عضو هستید وارد شوید و در غیر این صورت ثبت نام کنید.

 2. خرید آنتی ویروس ناد 32
 • 7 کاربر زیر از ataeefar برای ارسال این پست سپاسگزاری کرده اند :


 • #2
  عضو جدید
  تاریخ عضویت
  Aug 2011
  نوشته ها
  7
  تشکر
  3
  از ایشان 6 بار در 1 پست
  تشکرشده

  پیش فرض

  دوست عزیز هر کسی میدونه فیلترینگ تو ایران با اکثریت به استثنای چند کشور مثل کوبا و ... فرق میکنه
  حجم فیلترینگ تو ایران وحشتناکه
  تموم سایت های مخالف و شبکه های اجتماعی ***** هستن
  به نظرم این مطلبی که شما از این منابع معلوم الحال آوردین سر زیر برف کردن
  البته با عرض پوزش

 • 6 کاربر زیر از dandelions برای ارسال این پست سپاسگزاری کرده اند :


 • کلمات کلیدی این موضوع

  علاقه مندی ها (Bookmarks)

  علاقه مندی ها (Bookmarks)

  مجوز های ارسال و ویرایش

  • شما نمیتوانید موضوع جدیدی ارسال کنید
  • شما امکان ارسال پاسخ را ندارید
  • شما نمیتوانید فایل پیوست کنید.
  • شما نمیتوانید پست های خود را ویرایش کنید
  •  
  درباره اینجا
  اینجا مکانی است شما با طرح سئوالات/مشکلات/درخواست های خود در زمینه کامپیوتر و دانلود می توانید از دیگر کاربران تقاضای راهنمایی کنید البته توجه داشته باشید دیگر کاربران در حد توان و وقت آزاد خود از جواب به شما دریغ نخواهند کرد و البته شما نیز متقابلاً با راهنمایی دیگران لطف آنان را جبران می کنید ;)
  به ما بپیوندید
  امتیاز دهید