صفحه 3 از 15 نخستنخست 1234513 ... آخرینآخرین
نمایش نتایج: از 21 به 30 از 144

موضوع: سوال در مورد قطعات مختلف کامپیوتر

کاربر فعال sasan.gsm آواتار ها
    از ایشان 331 بار
    در 165 پست تشکر شده

پیش فرض سوال در مورد قطعات مختلف کامپیوتر

سلام دوستان

من به دلیل پاره ای مسائل مدت هاست از دنیای همواره آپدیت قطعات کامپیوتر دور افتاده ام .ولی قصد دارم اطلاعات رو به روز کنم .از دوستان دیگر هم که سوالاتی در این زمینه دارند خواهش میکنم پست جدید نگذارند و سوالاتشون رو همین جا بپرسن .واما سوالهای من :

1- فرق بین رم های Ddr , Ddr2 . Ddr3 چیه ؟
    2- هارد های سری Scsi فرقشون با بقیه چیه که قیمتشون این قدر بالاست ؟
    3- تفاوت Cpu های اینتل مدل های Core 2 Duo و Core 2 Extreme با قبلی ها چیه مخصوصا Core 2 Extreme که قیمتش این قدر نجومی هست ؟
    4- در کارتهای گرافیک Pci Express و Agp چی هستن ؟

در پایان اضافه کنم که اطلاعات خیلی جزیی رو دارم و اطلاعات جامع تر رو نیاز دارم
    ویرایش توسط sasan.gsm : Thursday 7 February 2008 در ساعت 07:46 AM

2. خرید آنتی ویروس ناد 32
  • 2 کاربر زیر از sasan.gsm برای ارسال این پست سپاسگزاری کرده اند :

مدیر ارشد nima1024 آواتار ها
    از ایشان 2,131 بار
    در 1,079 پست تشکر شده

سلام
    کسی میتونه به صورت جامع و مختصر برای من توضیح بده Bus رم چیه ؟ و باس بقیه قطعات ؟

• خرید آنتی ویروس ناد 32
  • کاربر زیر از دوست گرامی جناب nima1024 برای ارسال این پست سپاسگزاری کرده است :

عضو ثابت فروم Kaptian Black آواتار ها
    از ایشان 993 بار
    در 476 پست تشکر شده

باس در واقع یک راه عبور برای قطعات سخت افزاریه و اتصال سایر قطعات به پردازنده است . چرا ما باید بدونیم باس فلان قطعه چه سرعتی داره ؟ دلیلش اینه که هر قطعه با سرعت خاصی کار می کنه و ما باید بدونیم که ایا مادربرد هم می تونه سرعت قطعه رو تامین کنه یا نه . مثلا پردازنده های پنتیوم 4 در 3 سرعت ( 400 , 533 , 800 ) مگاهرتز و پردازنده های آتلون 32 بیتی دز سرعت های (133 , 266 , 333 ) عرضه شده اند. اولین چیزی که ما باید بهش توجه کنیم اینه که ما چه پردازنده ای می خوایم تهیه کنیم . در واقع مادربردی که می خوایم بخریم باید سرعت باس و همچنین سرعت خود پردازنده رو پشتیبانی کنه . اصولا باس رو می شه به خیابان تشبیه کرد که در نهایت خیابان ها به مرکز کنترل ختم می شن . از نکات دیگه ایی که باید توجه بشه باس کارت گرفیک و باس رم هم باید کاملا مورد ارزیابی قرار بگیره . رمهای روند بازار در حال حاضر رمهای DDR هستن . رمهای مورد توجه بازار ( pc2100 , pc 2700 , pc 3200 ) هستن که سرعت باس اینها عبارتند از 400 , 333 , 266 MHZ . کارت گرافیک هایی که با پایه AGP وجود دارند باس مخصوص به خود رو دارند که این سرعت ها با ضریب X مشخص می شوند سرعت پایه در AGP , مگاهرتز 266 می باشد! مثلا ( AGP 8x ) سرعتی معادل : 8* 266 = 2128 مگاهرتز داره . به هر حال آخرین نکته ی که قابل گفتن هست اینه که همه ی این سرعت ها فقط به صورت تئوری در این حد و اندازه هستن و به طور عملی سرعتشون به نصف این سرعت می رسه

سرعت باس بنا به تعبير ديگه مثل سرعت يه ماشين هست . مثلا شما ميخواهيد 5 نفري از تهران به مشهد برين . ميتونيد با اتوبوس بريد يا با قطار يا هواپيما يا ماشين هاي مختلف . در هر صورت به مقصد ميرسيد وليكن زمان مصرف شده براي اين جابجايي فرق ميكنه . در ارسال اطلاعات باس به صورت يك موج حامل عمل كرده و اطلاعات به گونه اي بر روي اين موج يا به نقلي وسيله نقليه سوار شده تا به مقصد ارسال شوند و در آنجا پياده سازي اطلاعات صورت بگيرد .

حالا از مثال كه بگذريم سرعت باس پردازنده بدين معني هست كه اين پردازنده براي كار در چنين فركانس كاري طراحي شده . مادربرد ها نيز بايد توانايي توليد چنين فركانسي را در هسته ساعت خود داشته باشند كه البته فركانس توليد شده درساعت يا CLOCK BUS مادربرد توسط يك ضريب منطقي به حد كاري خود ميرسد . مانند فركانس * ضريب = سرعت پردازنده . اگر به خاطر داشته باشيد مادربردهاي قديمي تر را حتما بايد توسط جامپر ها تنظيم ميكرديد .

اما در مورد پردازنده هاي AMD
    هميشه توجه داشته باشيد كه در برخورد با اين دو پردازنده با دو معماري كاملا مجزا روبرو هستيد . تكنولوژي عمومي اينتل بر اساس سرعت باس استوار شده است و در هر لحظه يا چرخش كاري 6 پردازش را انجام ميدهد ولي در AMD اساس سرعت باس نيست بلكه تجزيه اطلاعات مد نظر بوده و همچنين اين پردازنده در هر چرخه كاري 9 پردازش را انجام ميدهد يعني چيزي تقريبا دو برابر از نصف پردازش اينتل ! همچنين در معماري اي ام دي از واحد بزرگتر مميز سر ريز شناور استفاده شده است كه اين امر باعث برخورد با خطاي كمتر و همچنين قدرت بيشتر محاسباتي ميشود و در اموري كه احتياج به محاسبه رياضي هست اين پردازنده بهتر عمل ميكند مانند اعمال ----- در فتوشاب يا پريمير و ... .
    شما چنانچه قصد تهيه سيستمي مبتني بر اي ام دي را داريد حتما با مراكز پشتيباني اي ام دي تماس بگيريد تا قطعات تست شده مناسب را به شما معرفي كنند.

کپی پست : ******** :دی

• 4 کاربر زیر از Kaptian Black برای ارسال این پست سپاسگزاری کرده اند :

کاربر فعال hapali آواتار ها
    از ایشان 282 بار
    در 120 پست تشکر شده

کلا باس به معنی گذرگاه یا در کامپیوتر به معنی مسيري براي انتقال داده ها به عنوان مثال وقتی گفته میشه باس یک رم 800 هستش به این معنی که چیپ های حافظه به روی رم شما قادر هستن توسط گذرگاهی با 800 مگاهرتز با سایر قطعات ارتباط برقرار کنن.

اما از اونجا که جامع و مختصر معمولا با هم در تضاد هستن من یه مطلب یه کم جامع تر هم در لینک زیر قرار می دم هر چند راجب FSB که خوب FSB هم تقریبا همون تنها فرقش این که FSB همون مسیر اما روی مادربرد هستش مطلب یه کم قدیمی اما خوب اصل موضوع تغییرات چندانی نکرده .
    کد:
    فقط کاربران عضو می توانند محتویات این قسمت را مشاهده کنند، در صورتی که عضو هستید وارد شوید و در غیر این صورت ثبت نام کنید.
    ویرایش توسط hapali : Wednesday 31 December 2008 در ساعت 01:17 AM

• 4 کاربر زیر از hapali برای ارسال این پست سپاسگزاری کرده اند :

مدیر ارشد nima1024 آواتار ها
    از ایشان 2,131 بار
    در 1,079 پست تشکر شده

نقل قول نوشته اصلی توسط hapali نمایش پست ها
    کلا باس به معنی گذرگاه یا در کامپیوتر به معنی مسيري براي انتقال داده ها به عنوان مثال وقتی گفته میشه باس یک رم 800 هستش به این معنی که چیپ های حافظه به روی رم شما قادر هستن توسط گذرگاهی با 800 مگاهرتز با سایر قطعات ارتباط برقرار کنن.

اما از اونجا که جامع و مختصر معمولا با هم در تضاد هستن من یه مطلب یه کم جامع تر هم در لینک زیر قرار می دم هر چند راجب FSB که خوب FSB هم تقریبا همون تنها فرقش این که FSB همون مسیر اما روی مادربرد هستش مطلب یه کم قدیمی اما خوب اصل موضوع تغییرات چندانی نکرده .
    کد:
    فقط کاربران عضو می توانند محتویات این قسمت را مشاهده کنند، در صورتی که عضو هستید وارد شوید و در غیر این صورت ثبت نام کنید.
    ممنون متوجه شدم ..
    بعد این DDR ها چیه قضیه اش ؟ مثلا میگن تقسیم میشه ؟ مثلا من یکجا خوندم ..

" DDR1 در هر فرکانس 2 عمل و DDR2 تعداد 4 عمل انجام میده.
    DDR2-800 و DDR1-400 هر دو با BUS یا فرکانس 200 کار میکنن.
    اما چون تعداد عملیات در هر دوره فرق میکنه به اسم 400 و 800 شناخته میشوند."

میشه این مطلب رو واضح تر بگین ؟

• 2 کاربر زیر از nima1024 برای ارسال این پست سپاسگزاری کرده اند :

از ایشان 282 بار
    در 120 پست تشکر شده

قبل از جواب دادن سئوال شما باید بگم که من کامپیوتر نخوندم و مطالبی هم که بعضی وقتها در جواب سئوال کسی میدم برداشت خودم از مطالبی که از نت خوندم یا از دیگرون شنیدم و تا حد معمول هم چون به طور تخصصی کامپیوتر نخوندم سعی کرم مطالب رو برای فهم خودم ساده کنم و ممکن تو این کار اشتباه هم کرده باشم برای همین خواهش می کنم اگر کسی فکر میکنه جائی دارم اشتباه میگم ممنون میشم حتما بگه که مصداق اون شعر که میگه (انکس که نداند و نداند که نداند) نباشم .

• 3 کاربر زیر از hapali برای ارسال این پست سپاسگزاری کرده اند :

از ایشان 282 بار
    در 120 پست تشکر شده

اما در مورد جواب سئوال باید بگم اگر شکل انتقال اطلاعات رو در رم ها به شکل یک حرکت سینوسی در نظر بگیرن رم های ُ SDR قدیمی قادر بودن در یکی از لبه های منحنی سینوسی انتقال DATA رو انجام بدن اما در حافظه های DDR این امکان بر قرار شد که هم در لبه بالا منحنی و هم در لبه پایینی اون انتقال DATA صورت بگیر در اصل رم های DDR هم یک نوع SDR هستن اما با تفاوتی که در بالا گفتم . بعد از اینکه انتقال اطلاعات بر روی هر دو لبه امکان پذیر شد برای اینکه دیگه امکان افزایش انتقال اطلاعات نبود سعی کردن کاری کنن که در یک بازه زمانی تعداد منحنی های سینوسی بیشتر بشه این کار به معنی لبه های بیشتر در یک بازه زمانی و در نتیجه انتقال بیشتر اطلاعات در یک بازه زمانی و در نهایت افزایش سرعت انتقال اطلاعات در رم هاست . شکل زیر یک منحنی سینوسی که البته اصلا ارتباطی به رم نداره اما خوب برای تجسم موضوع شاید کمک کنه .

کاری که در DDR3 DDR5 و غیره انجام میشه همینه که تعداد منحنی ها در بازه زمانی بیشتر میشه و گرنه به معنی یک رم جدید با تکنولوژی جدیدی نیست برای همین که بعضی وقتها می بینید در صورتی که هنوز استفاده از DDR3 ها در کارت های گرافیکی یا بصورت حافظه هم گیر نشده رم های DDR5 هم وارد بازار شده که فعلا فقط روی کارت های گرافیکی ATI قرار داره .
    البته به این سادگی که من گفتم نیست و خیلی پیچیده تره اما خوب در بالا هم گفتم من سعی می کنم مطالب رو برای فهم خودم خیلی ساده کنم.

• 5 کاربر زیر از hapali برای ارسال این پست سپاسگزاری کرده اند :

کاربر بسیار فعال morak آواتار ها
    از ایشان 425 بار
    در 180 پست تشکر شده

Smile سوال: چه پرینتری بخرم ؟

با سلام به همه عزیزان

من میخوام یه پرینتر لیزری رنگی بخرم که بادوام باشه ، کیفیت چاپش بالا باشه و مصرف رنگش هم کم باشه،

در ضمن یه اسکنر خونگی خوب هم میخوام

بودجه ام هم سیصد و پنجاه هزار تومنه 350000

اگه کسی وارده ، ممنون میشم راهنماییم کنه.

• کاربر زیر از دوست گرامی جناب morak برای ارسال این پست سپاسگزاری کرده است :

عضو ثابت فروم Kaptian Black آواتار ها
    از ایشان 993 بار
    در 476 پست تشکر شده

نقل قول نوشته اصلی توسط morak نمایش پست ها
    با سلام به همه عزیزان

من میخوام یه پرینتر لیزری رنگی بخرم که بادوام باشه ، کیفیت چاپش بالا باشه و مصرف رنگش هم کم باشه،

در ضمن یه اسکنر خونگی خوب هم میخوام

بودجه ام هم سیصد و پنجاه هزار تومنه 350000

اگه کسی وارده ، ممنون میشم راهنماییم کنه.
    عزیزم پرینتر لیزری رنگی رو به هر کسی نمیدن و مجوز میخواد در ضمن قیمتشون هم دور و بر 1 میلیون در میاد .... بهتره به فکر یه جوهرافشان رنگی یا لیزری سیاه سفید باشی ....

• کاربر زیر از دوست گرامی جناب Kaptian Black برای ارسال این پست سپاسگزاری کرده است :

از ایشان 282 بار
    در 120 پست تشکر شده

فکر کنم کاپیتان شوخی می کنه که میگه پرینتر لیزری رنگی مجوز می خواد .
    به هر حال با بودجه شما تنها پرینتر لیزری رنگی که میشه تهیه کرد در حال حاضر CLP-300 سامسونگ من قیمت جدید ندارم اما تا یک سال پیش که 290 هزار تومان بود الان حتما ارزون تر هم شده وقتی پرینتر لیزری می خرین از لحاظ تعداد که خوب فکر کنم بالای 2000 برگ براتون پرینت کنه از لحاظ کیفیت تصویر هم باید همونجا نمونه عکس های پرینت شده رو ببینین قطعا کیفیت چاپ اون به جوهر افشان ها نخواهد رسید کلا هیچ پرینتر لیزری در حال حاضر نمی تونه کیفیت چاپ پرینتر های جوهر افشان رو بده ( البته با توجه به بحث قیمت )
    با باقی مانده پولتون هم می تونین به راحتی یه اسکنر خوب و با کیفت خونگی با قیمت 60000 تومان بخرین

اگر قسط چاپ عکس رو دارین که تنها راه خرید یک پرینتر جوهر افشان که خوب اون هم با توجه به قیمت کارتریج هاش و عمر اونها حدود 50 - 60 تا عکس بیشتر براتون چاپ نمیکنه ( البته بستگی به ابعاد عکس و مدل پرینتر تون اما بطور کلی در همین حد )
    اگر هم قسط چاپ نمودار های رنگی چارت و یا عکس های رنگی اما نه خیلی با کیفیت رو داشته باشین در عوض تعداد بالای عکس چاپ کنین با قیمت پایین همین مدل سامسونگ تنها مدلی که به بوجه شما هم خوانی دار قطعا هم نمونه عکس های چاپی اون در فروشگاهها برای نمونه هست و میتونه موقع خرید برای تصمیم گیری کمکتون کنه

پرینتر لیزری که شاید بشه گفت کیفیت عکس هاش تا حدودی نزدیک به پرینتر های جوهر افشان باشه چیزی که به عنوان مثال من سال پیش توی نمایشگاه دیدم یک مدل از شرکت brother بود اسم دقیق مدل یادم نیست اما قیمت اون 3 میلیون700 هزار تومان بود فکر کنم تا 5000 صفحه هم چاپ می کرد با یک سری مصرف تونر و کیفیت چاپش هم اونقدر بالا بود که بشه باهاش عکس چاپ کرد اما باز همون هم کیفیت چاپ جوهر افشان های خوب رو نداشت

کاربر ارشد
    از ایشان 2,285 بار
    در 1,047 پست تشکر شده

سلام
    یه سر به این جا هم بزنید (البته نمی گم از اینجا خرید کنید. فکر کنم اطلاعاتش به دردتون بخوره)
    کد:

موفق باشید

• کاربر زیر از دوست گرامی جناب Akbari693 برای ارسال این پست سپاسگزاری کرده است :

• صفحه 3 از 15 نخستنخست 1234513 ... آخرینآخرین

کلمات کلیدی این موضوع

علاقه مندی ها (Bookmarks)

علاقه مندی ها (Bookmarks)