PDA

توجه ! این یک نسخه آرشیو شده میباشد و در این حالت شما عکسی را مشاهده نمیکنید برای مشاهده کامل متن و عکسها بر روی لینک مقابل کلیک کنید : فارسي كردن اعداد در ورد

Rohollah
Friday 1 August 2008, 06:16 PM
فارسي كردن اعداد در ورد

يكي از مشكلاتي كه بسياري از كاربران Word به دنبال حل كردنش هتند و هيچ جائي هم گفته نشده، *فارسي كردن اعداد است.بسياري از كاربران نميدانند چه بايد بكنند تا اعداد در Word فارسي نشان داده شوند. البته در بخش Regional settings ويندوز جائي هست كه مي توانيم مشخص كنيم اعداد فارسي نشان داده شوند. ولي اگر اين كار را بكنيم، همه اعداد بخش هاي مختلف ويندوز فارسي مي شوند. حتي ساعت ويندوز هم عدد ها را فارسي نشان مي دهد. ولي ما به دنبال روشي هستيم كه فقط عدد هاي Word* را فارسي كند. آن هم فقط اعدادي را كه به فارسي نوشته مي شوند. از منوي Tools گزينه Options را انتخاب كنيد. كادري پر از گزينه و زبانه (Tab) ظاهر مي شود. زبانه Complex script را فعال كنيد. در قسمت پائين، منوي كشوئي گزينه numeral را باز كنيد و از منو گزينه Context را انتخاب كنيد. كار تمام است. از اين به بعد اعدادي كه فارسي تايپ كنيد فارسي نشان داده مي شوند و اعدادي كه انگليسي تايپ كنيد، انگليسي.
روي دكمه office* كليك كنيد
Word options را انتخاب كنيد
در سمت چپ به بخش advanced برويد
در صفحه اصلي به بخش show document content برويد
در بخش Numeral منو را باز كنيد و گزينه Context را انتخاب كنيد

Andisheh
Friday 1 August 2008, 06:28 PM
سوالی که در این پست براتون میزارم مرتبط با پست قبلی است و هم ادامه و هم کامل کننده می باشد پس خواهشاً ایراد نگیرید!!

از کسانی که فکر می کنند می توانند جواب بدهند خواهش می کنم شرکت نمایند.

سوال:
چگونه در Word2007 می توان فرمول ریاضی با اعداد فارسی نوشت.

نکته:
راه حل های زیادی دارد اما فقط راه حل منطقی قابل قبول است.

داود
Friday 1 August 2008, 09:21 PM
سلام
اگر طوری دیگه سوال مطرح میکردید بهتر بود.
شاید دوستان جواب میدادند...
ممنون

amir_rafie
Friday 1 August 2008, 09:31 PM
[Only the registered members can see the QUOTE Contents. Please Login OR Register]

آقا من هیچ ادعایی ندارم... بگو لطفا ! کارم گیره...

Andisheh
Saturday 2 August 2008, 11:49 AM
ندای داود ، دوست عزیز
از آنجایی که بنده به شما ارادت خاصی دارم هرگز دوست ندارم شما از دست بنده ناراحت باشید پس متن مورد نظر را ویرایش می کنم.
کلمه ادعا کلمه ی بدی نیست زیرا همانطور که می دانید قرآن هم ادعا کرده است

قل لئن اجتمعت الانس و الجن علي ام ياتوا بمثل هذا القرآن لاياتون بمثله و لوكان بعضهم لبعض ظهيراً

قرآن در این آیه ادعا می کند که اگر می توانید آیه ای مثل آیات من بیاورید.
در هر صورت پست سئوال را ویرایش می کنم و ممنون که تذکر دادید.
جواب سئوال چند روز آینده

داود
Saturday 2 August 2008, 01:07 PM
سلام
انسان کجا خدا کجا.
خدا ميتونه بگه و ادعا هم ميتونه کنه, اما انسان...
بگذريم..
-------------
براي فرمول نويسي از ابزار Equation خود آفيس استفاده ميشه.
تا اونجا که يادم مياد اين ويژگي همراه خود word نصب ميشه اگر به صورت کامل يا full نصب شده باشه.
براي فعال سازي اين ويژگي:
براي 2003: از منوی Insert بر روی Object کلیک کنید.در پنجره جديد, توي قسمت Object type به دنبال Microsoft Equation 3.0 بگرديد و اون رو انتخاب کنید و دکمه OK را بزنید.(بازم ميگم اگر کامل نصب شده باشه)
اما در Office 2007 به نوار Insert برید, سمت راست اون دکمه “Equation” را پيدا ميکنيد.(کامل نصب شده باشه)
براي نصب کامل هم نياز به CD و يا DVD برنامه Office نياز هستش.
پدر بي سوادي بسوزه.
همين قدر يادمه.
ممنون

Andisheh
Saturday 2 August 2008, 01:42 PM
داود جان در word 2003 راحت میشه این کار را کرد
ولی در Word 2007 همانطور که گفتی برای فرمول نویسی میشه این کار را کرد ولی سئوال این نبود؟

Word2007 + فرمول نویسی + اعداد فارسی ؟

یعنی چگونه در Word 2007 فرمولها را به صورت اعداد فارسی تایپ کنیم ؟

E131
Saturday 2 August 2008, 03:12 PM
سلام.

خیلی سادست.

شما فرمول مورد نظرتون رو بنویسین.(با اعداد انگلیسی)

بعدش اعداد فارسی رو خارج از بخش فرمول نویسی(مثلا دو خط پایین تر) بنویسین.

مرحله بعدی هم کپی پیست کردن اعداد فارسی در جاهای مختلف فرمول هستش.

خود وورد هم زحمت کوچیک و بزرگ کردن اعداد فارسی رو در جاهای مختلف (مثلا توان و فرجه) می کشه!

البته فکر کنم روش های بهتری هم باشه ولی این روش خیلی ساده هست.

Andisheh
Saturday 2 August 2008, 06:03 PM
درسته ولی همونطور که فکر می کنید راه ساده تری هم هست!
به هر حال از جوابتون کمال تشکر را دارم.

E131
Monday 4 August 2008, 01:10 AM
[Only the registered members can see the QUOTE Contents. Please Login OR Register]

کارهای بالا رو انجام بدین.
با این تفاوت که به جای Context حالت Hindi رو انتخاب بکنید.
اونوقت تمام اعداد رو در قسمت فرمول نویسی فارسی تایپ می کنه

Andisheh
Monday 4 August 2008, 11:54 AM

درسته ولی !!!!!!!!!!!!!!

با این کار تمام اعداد فارسی میشه حتی اعدادی که لاتین تایپ شده اند پس قابل قبول نیست:D

Andisheh
Monday 4 August 2008, 12:11 PM
دوستان عزیز ؛
یک سری هم به این تایپیک بزنید در مورد نیم فاصله در Word یه توضیحاتی داده ام
امیدوارم به کارتان بیاید

[Only the registered members can see the Link URLs. Please Login OR Register]

E131
Monday 4 August 2008, 12:27 PM

جالبه!
خب اگه هدف ما چگونگی تایپ اعداد فارسی در قسمت فرمول نویسی برنامه Word 2007 بود، دیگه چه احتیاجی به اعداد لاتین هست؟؟؟

سوالی که شما کرده بودید، جواب داده شد.

حالا اگه منظور دیگه ای هم از طرح سوال داشتین، بفرمایید!

Andisheh
Monday 4 August 2008, 12:35 PM
دوست عزیز
من هم قبول کردم که درسته ولی شما هم قبول کنید که
اولاً ما به دنبال بهترین راه هستیم
دوماً امکان این وجود دارد که گاهی اوقات صفحاتی وجود دارند که احتیاج به فرمول نویسی فارسی توأم با متن لاتین با شماره های لاتین وجود دارند
سوماً هدف من نوشتن تایپیکی صرفاً برای یک راه نیست همین جوابهایی که شما و دوستان می دهید هم بدرد دوستان دیگر هم می خورد در حالیکه اگر من جواب را می گفتم فقط کاربران عزیز یک راه را در اینجا می دیدند ولی هنوز جواب را نگفته چندین راه حل ارائه شده است.

پس پوزش مرا بپذیرید و توجه داشته باشید که جوابهای شما درست است ولی بهترین راه!!

E131
Monday 4 August 2008, 01:05 PM
برای استفاده از این راه لازم نیست که تنظیمات رو در حالت Hindi قرار بدید و همون Context مناسبه.

خب حالا اگه شما می خواید که اعداد فارسی و لاتین به صورت همزمان توی یه صفحه حضور داشته باشند(!) یه راه دیگه هم دارید.

به قسمت Insert و بعد از اون symbol برین.

بعدش یه فونت فارسی(مثلا B Nazanin) رو انتخاب بکنید.

حالا روی عدد ها یکی یکی کلیک بکنید و در قسمت Shortcut Key به جای هر عدد، یک میانبر تعریف بکنید.

مثلا برای عدد 1 ، Alt+1 رو تعریف بکنید الی آخر!

حالا توی قسمت فرمول نویسی، هر وقت خواستید عدد فارسی رو تایپ کنید به جای قرار دادن کیبورد در حالت فارسی و تایپ عدد، کلید های Alt و عدد مورد نظر رو فشار بدید.

Andisheh
Monday 4 August 2008, 06:52 PM
عالیه

E131 عزیز شما به نظر من بهترین راه را گفتید حتی از راه من هم بهتر هستش!

روم کم شد :rolleyes:

E131
Monday 4 August 2008, 07:00 PM
اختیار دارین.

مساله رو کم شدن نبود.

پافشاری شما باعث شد تا بیشتر فکر بکنم!!

من خیلی وقت بود که از word برای کارهای ریاضی استفاده نمی کردم.

آخرین بار هم اون موقع که تازه نسخه Beta اومده بود، اون هم از همون روش کپی پیست که اولش گفتم استفاده می کردم.

به هر حال من هم از شما ممنونم که با قانع نشدنتون باعث شدین این راه رو پیدا بکنم!

خب حالا شما هم راه حلتون رو بگین.

Andisheh
Monday 4 August 2008, 07:17 PM
ولی راه من !!

راههای زیادی وجود دارد که دوستان بعضی از آنها را گفتند.
خب همانطور که می دانید در Word 2003 فرمول نویسی به زبان فارسی با Microsoft Equation 3.0 انجام می شود ولی در Word 2007 ورژن این برنامه به نسخه ی جدیدتری ارتقاء یافت که سبب از بین رفتن این ویژگی شد.
اما در Word 2007 برنامه Microsoft Equation 3.0 هم موجود می باشد که باید از Insert و سپس Object و در آخر از زبانه Create New به دنبال Microsoft Equation 3.0 بگردید و Ok را فشار دهید .

[Only the registered members can see the IMG Pictures. Please Login OR Register]

و مثل Word 2003 از منوی Style و با انتخاب Define و در قسمت Number به یکی از فونت های فارسی مثل B Nazanin تغییر دهید.
اینگونه می توانید برای همیشه و بدون هیچ کلیدی اضافه استفاده ببرید.

E131
Monday 4 August 2008, 08:04 PM
من اصلا به فکر استفاده از نسخه قبلی Equation نبودم!!!

بیشتر دلایل استفاده من از Word 2007 به خاطر نسخه جدید فرمول نویسی و دقت ترسیم اجسامش بود!

اینکه خارج از پنجره جدید و هر جا نیاز بود با فشردن =+Alt می تونم فرمول نویسی بکنم!

و اینکه امکانات Equation مربوط به Word 2007 خیلی بیشتره!

به هر حال اصلا انتظار نداشتم که راه حل شما، عدم استفاده از نسخه جدید فرمول نویسی باشه!

Andisheh
Monday 4 August 2008, 09:50 PM
بازم قضیه ی فوت کوزه گریه!!!!!!!

یه راه دیگه داره که باید صفحه کلید فارسی را آرایش بدهی که نمی گم:p

فقط به خاطر اینکه دوستان تا الان 217 بار این تایپیک را تماشا کردند ولی دریغ از شرکت و تشکر و . . . :mad:

saya2008
Monday 4 August 2008, 09:56 PM
با سلام با سلام با سلام

Andisheh
Tuesday 5 August 2008, 09:28 PM

:confused: :confused: :confused:

سلام علیکم

mehdi_64
Wednesday 24 September 2008, 04:06 PM
اين كه اين همه دعوا نداره اين هم روش آسان تايپ فارسي عدد در آفيس 2007 - در ضمن تشكر نيز بكنيد !

روي دكمه office كليك كنيد
Word options را انتخاب كنيد
در سمت چپ به بخش advanced برويد
در صفحه اصلي به بخش show document content برويد
در بخش Numeral منو را باز كنيد و گزينه Context را انتخاب كنيد . - تمام !!! :rolleyes: